amerika gazete son dakika haberler
Kişisel Bakım

Nemlendirici seçerken nelere dikkat edilmelidir? Cilt türüne uygun nemlendirici nasıl seçilir?

Nemlendiriciler cildi nemlendirmek, yumuşatmak ve dış etkenlerden korumak amacıyla kullanılan cilt bakımı kozmetikleridir.

Peki neden nemlendiriciler var hayatımızda? Öncelikle şu bilgiyi hatırlayalım; insan vücudunun yüzde 70’i nedir? Sudur. Su. Cildimiz suyu emebilecek yapıdadır ve cildimiz için su çok önemlidir. Eğer cilt su kaybederse yaşlanmaya ve kurumaya, kırışmaya başlar. Cildimizi esnek ve yumuşak hale getiren temel şey su. Bununla beraber derinin su tutma veya bağlama oranı kişiden kişiye değişmektedir. Derinin dış ortamdan su çekişi veya derinin alt tabakalardan üst tabakalara doğru gerçekleşen su alışı, farklılık göstermektedir. Cilt tiplerinin kuru, yağlı, normal gibi sınıflandırılmasının bir nedeni de bu farklılıktır.

Stratum corneum deriden su kaybını engelleyen önemli bir tabaka olmasına rağmen rüzgâr, güneş ışını, kuru sıcak veya kuru soğuk hava, sabun ve yüzey etkin maddelerle yapılan cilt temizliği veya organik çözücülerle temas gibi bazı dış etmenlerle koruyuculuk özelliği azalmaktadır. Yapılan çalışmalar, kuru deri belirtilerinin oluşmasında, sebum üreten yağ bezlerinin çalışma hızının veya sebum miktarının azalmasının etkili olmadığını göstermiştir. Kozmetik açıdan bakıldığında, suyun buharlaşmasını engelleyen, “Stratum Corneum” hücreleri arasında bulunan epidermal lipitlerinin azalması cilt kuruluğunun asıl nedenidir. Azalan bu lipitler de nemlendiriciler yardımıyla yerine konulmaktadır.

Son yıllarda ozon tabakasının delinmesiyle birlikte gündüz kullanılan nemlendiricilerin güneş ışınlarından koruyucu olanları tercih edilmeye başlanmıştır. Güneşten koruyucu bir ürünün etkinlik derecesi güneşten koruma faktörü (GKF, Sun Protection Factor- SPF) ile tanımlanır. Buna göre, SPF (GKF)’si yüksek olan bir
nemlendiricinin koruma etkinliği de yüksektir. SPF(GKF)’nin seçimi, kişisel özelliklere ve deri tiplerine göre değişir. Cilt tipi dikkate alınarak doğru güneş koruma faktörü içeren bir nemlendirici seçilmelidir.

Nemlendiricilerin görevleri

Nemlendiricilerin başlıca görevleri şunlardır:
Cildin var olan nem dengesini korumak
Cildi nemlendirerek yumuşatmak
Cildi dış etkenlere karşı (rüzgâr, sıcak, güneş ışınları soğuk vb.) korumak
Cildin su tutma özelliğini desteklemek
Cildin daha iyi ve sağlıklı görünmesini sağlamak
Makyaj altına zemin oluşturmak

Nemlendirici çeşitleri

Jel Şeklindeki Nemlendiriciler

Sulu ve yağlı jel özelliğinde olan ürünlerdir. Sulu jel şeklinde olanlar, yüksek oranda nem çekici madde içerirler ve özellikle masajda kullanılır. Nemlendirici özelliklerinden dolayı kullanıldıklarında da yalnızca cilde su takviyesi yapar, örtücülük özellikleri azdır. Bunlar, özellikle yaz mevsiminde kullanılmak üzere ya da yağlı cilt yapısına sahip kişilere önerilmektedir. Yağlı jeller ise ciltteki nemin buharlaşmasını engeller ve cilde yağ takviyesi yaparlar. Bunlar da sulu jellerin aksine kış mevsiminde ya da kuru ciltli kişilerin kullanımı için uygun olan ürünlerdir. Yağlı jeller emülsiyon yapısındadır.

Losyon Şeklindeki Nemlendiriciler

Şeffaf/yarı şeffaf ya da opak emülsiyonlar ile çözelti yapısında olan şeffaf görünümlü karışımlar losyon olarak adlandırılırlar. Bunlar akıcı özellikte ürünlerdir. Nemlendirici losyonlar, cilt üzerinde çok kolay yayılır. Bazıları masaj amaçlı, bazıları makyaj altı ürünü olarak, bazıları da el, ayak ve vücut nemlendiricisi olarak
kullanılır.

Krem Şeklindeki Nemlendiriciler

Krem formunda olan nemlendiriciler, emülsiyon yapısındadır. Akıcı özellikte değildir. Losyonlara göre daha fazla örtücülük özelliğine sahiptir. Cildin nem dengesini korumak, cildi nemlendirmek, yumuşatmak amaçlı kullanıldıkları gibi, masaj kremi ve makyaj altı kremi olarak da kullanılırlar.

Uygulama Yöntemi

Tüm nemlendirici ürünlerin uygulama yöntemi aynıdır. Temizlenmiş ve tonikle sıkıştırılmış cilt üzerine, cildin tipine uygun olarak seçilmiş nemlendirici uygulanır. Seçilen nemlendiriciden ele yeteri miktarda dökülür. Ürün kavanoz şeklinde ambalajlanmışsa ıspatula yardımıyla yeteri miktarda alınarak ele konur. Elden alınan eşit miktarlardaki ürün alına, burun üzerine, yanaklara, çeneye ve dekolteye konur. Aşağıdan yukarıya ve kas yönünde, dairesel hareketlerle tüm cilde yedirilir. Yedirilirken cilt üzerine fazla baskı yapmamaya ve ürünü göz çevresine uygulamamaya özen gösterilmelidir.

Nemlendirici ürünler, nemlendirme, yumuşatma ve bakım amaçlı kullanıldıklarında yalnızca gündüz ya da hem gündüz hem gece kullanılabilir. Gündüz güneşten koruyucu ürün
de kullanılıyorsa önce nemlendiricinin ardından da güneşten koruyucu ürünün sürülmesi gerekmektedir. Eğer cilt yağlı ya da yağlanmaya, parlamaya meyilli ise tek başına güneşten koruyucu ürün kullanılması cildin nemlendirilmesi açısından da yeterlidir.

Nemlendirici ürünler masajda kullanıldıklarında, ele bol miktarda alınır. Önce birbirine sürülerek ellerin tamamına dağılması sağlanır. Ardından da cilde masajla birlikte uygulanır.

Makyaj altına zemin oluşturmak için kullanıldıklarında ise temizlenmiş ve tonikle gözenekleri sıkıştırılmış cilde aynı yöntemle uygulanır. Nemlendiricinin üzerine kapatıcı ve fondöten uygulanarak makyaja devam edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama